Rosną nam młodzi naukowcy ;-)

I Przyrodnicza Sesja Popularnonaukowa już za nami. Dzięki naszym uczniom mogliśmy przenieść się w fascynujący świat nauki. Były ciekawe prelekcje i doświadczenia. Rafał i Denis podjęli próbę spalenia banknotu, wyprodukowali sztuczną krew i udowodnili, że chemia to nie tylko wzory chemiczne, ale także mnóstwo kolorowych reakcji. Julia i Martyna to specjalistki od zdrowego stylu życia. Zaprezentowały piramidę żywienia i przedstawiły zasady prawidłowego odżywiania. Dawid i Marek pomieszali w misce i wyczarowali ciecz nienewtonowską, sprawdzali czy woda z ogórków kiszonych przewodzi prąd elektryczny i jak zachowa się podpalona torebka po herbacie, a w butelce zamknęli tornado. Darek wystroił się niczym dorodny kogut i razem z Kingą, Mileną oraz Wiktorią podjęli próbę wyjaśnienia, dlaczego w świecie zwierząt stroją się samce, a nie samice. Naszą szkolną uroczystość uświetnił swoją obecnością dr Grzegorz Hebda, ornitolog i badacz z Uniwersytetu Opolskiego. Przedstawił bardzo ciekawe informacje na temat migracji ptaków, które latają tam i z powrotem, ale zawsze wiedzą, dokąd mają dolecieć. Oprawę muzyczną zapewnił nasz niezawodny artystyczny duet – Marta i Oskar. Podczas przerwy między wykładami można było obejrzeć wystawę fotograficzną z naszych ekologicznych przedsięwzięć i podziwiać straszne robaki i mięczaki hodowane przez najmłodszego uczestnika sesji – Olafa. Szkołę opanowały triopsy, patyczaki rogate, straszyki filipińskie, drewniaki, biegacze, rohatyniec nosorożec oraz ślimaki.
Za wysiłek włożony w przygotowanie wystąpień wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni książkami, które ufundował Pan Józef Kruczek – Radny Powiatu Gliwickiego, za co mu serdecznie dziękujemy. Nagrody książkowe i dyplomy otrzymali również uczniowie kl. VII – Julia, Marcin, Marek i Oskar, którzy przez cały semestr rywalizowali w Szkolnym Maratonie Chemicznym.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na sesję i uczestniczyli w tym ważnym dla szkoły wydarzeniu, zwłaszcza Prezes Stowarzyszenia p. Beacie Szołtysek i rodzicom, którzy bardzo mocno angażują się w życie szkoły.
Dziękujemy również nauczycielom: p. Kasi, p. Iwonie i p. Karinie za ich cierpliwość i wytrwałość w przygotowaniu uczniów oraz setki próbnych eksperymentów, a także ciekawe przyrodnicze pomysły.

Zdjęcie użytkownika SP Chechło.

Zdjęcie użytkownika SP Chechło.

Zdjęcie użytkownika SP Chechło.

Zdjęcie użytkownika SP Chechło.

Zdjęcie użytkownika SP Chechło.

Comments are closed.