Projekt – Budujesz? Remontujesz? Matematyka potrzebujesz!

W maju odbyły się ostatnie działania w ramach projektu mPotęga: Budujesz? Remontujesz?Matematyka potrzebujesz! uczniowie klas VII i VIII zjedli wspólnie matematyczne śniadanie. Po nim była gimnastyka z wykorzystaniem hula-hop. Dzięki niej dowiedzieli się jak wyznaczyć liczbę Pi oraz utrwalili pojęcia związane z kołem i okręgiem. Następnie zagrali w grę terenowa na terenie całej wioski. Drużyny wzajemnie chowali sobie zadania matematyczne, które należało rozwiązać. Każda drużyna w towarzystwie osoby dorosłej pokonała duże odległości w celu jak najszybszego ich rozwiązania i dojścia do mety. Kolejnym działaniem był matematyczny piknik. Uczniowie otrzymali książki, upominki, dyplomy i puchar.To były ostatnie działania „sfinansowane ze środków Fundacji mBanku w ramach Programu mPotęga”

Poniżej filmik z przebiegu realizacji projektu Budujesz? Remontujesz? Matematyka potrzebujesz!https://youtu.be/fp63sBDfFqU

Marta Orlik

Z tego miejsca dziękujemy p.Marcie za koordynację całego projektu. DZIĘKUJEMY!

………………………………………………………………………………………………………………….

W dniu 30.04.2021 w ramach projektu mPotęga: Budujesz? Remontujesz? Matematyka potrzebujesz!, który dofinansowała fundacja mBanku, odbędzie się spotkanie z Architektem w formie ONLINE.

Uczniowie klas VII i VIII dowiedzą się więcej o tym zawodzie oraz o szeroko pojętej architekturze. Pan Michał Milczarek opowie o podziale architektury na różne działy, m.in. wnętrzarstwie, krajobrazie i urbanistyce oraz grafice komputerowej. Jak widać – cale spektrum atrakcyjnych kierunków do wyboru. Każdy znajdzie coś, w czym może poczuć się dobrze i komfortowo! Liczymy na to, że po jutrzejszych zajęciach znajdziemy wśród naszych uczniów przyszłych architektów, którzy zaprojektują wnętrza naszych marzeń i zaprojektują ogrody niczym te z angielskich czasopism!Na spotkanie zapraszamy także rodziców

Marta Orlik

…………………………………………………………………………………………………………………………

Kolejne działanie w ramach projektu Potęga, który dofinansowała fundacja mBanku, za nami. Uczniowie klas: VII i VIII brali udział w zajęciach „ Matematyka od fundamentów”. Dowiedzieli się jak zbudować obiekt, od czego zacząć, z czego składa się projekt budowlany i gdzie w tym wszystkim matematyka. Poznali słynne obiekty, które później zostały ułożone z puzzli 3D. W pracowni przyrodniczej zagościli: Big Ben, Krzywa wieża, Empire State Building, Pałac Kultury i Wieża Eiffla. Po budowlanych zmaganiach przyszedł czas na obliczenia. Uczniowie dowiedzieli się w jakiej skali są ułożone przez nich budowle. Uczniowie bez problemu poradzili sobie zarówno z układaniem jak i obliczeniami

Tydzień temu w naszej szkole odbywały się gry i konkursy z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Dzień ten odbył się w ramach projektu Potęga, który dofinansowała Fundacja mBanku. Uczniowie klas VII i VIII pomagali sprawdzać „tabliczkową” wiedzę młodszych kolegów i koleżanek. Korzystali m. in. z liczmanów cyfrowych, kart Grabowskiego, kolorowanek i gotowych testów. Uczniowie walczyli o zdobycie tytułu Mistrza Tabliczki Mnożenia.

Po wielu zmaganiach, najlepszą znajomością wykazali się:

I miejsce – Anna Łącka

II miejsce – Natalia Gorzel

III miejsce – Bartłomiej Brzeziński

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

My zaś składamy ogromne podziękowania na ręce p.Marta Orlik,która jest koordynatorem tegoż projektu.

Projekt „Budujesz? Remontujesz? Matematyka potrzebujesz!” dotyczył będzie zastosowania matematyki w budownictwie. Będzie trwał od września do listopada (7 zajęć). Pierwsze zajęcia „Matematyka od fundamentów” będzie prowadził inżynier budownictwa (dodatkowe wykształcenie koordynatora projektu). Uczniowie dowiedzą się jak zbudować obiekt, od czego zacząć, z czego składa się projekt budowlany i gdzie w tym wszystkim matematyka. Poznają również słynne obiekty, które później poukładają z puzzli 3D i obliczą skalę. Kolejnym dniem projektu jest „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”, podczas którego uczestnicy wykażą się pomysłowością i organizacją, przygotowując ten dzień dla uczniów i rodziców klas młodszych. Starsi uczestnicy poprowadzą zabawy, quizy i konkursy wspomagając się Kartami Grabowskiego oraz lizakami cyfrowymi. Wyłonieni zostaną Mistrzowie Tabliczki Mnożenia, którzy otrzymają nagrody. Następnie odbędzie się „Noc z matematyką”. Uczniowie poznają bryły, ich siatki i objętości. Powstaną budowle przestrzenne i parkietaże z klocków magnetycznych oraz konstrukcyjnych. Wieczór zakończy się grami planszowymi. O poranku, po śniadaniu i gimnastyce z hula-hop (poznanie obwodu, pola koła i liczby Pi) uczniowie wyjdą na podwórko i zagrają w aktywizującą grę terenową, do której będą zaproszeni także rodzice. Odbędzie się mierzenie boiska szkolnego, posługiwanie kompasem i obliczanie powierzchni pól różnych figur i budowli oraz rozwiązywanie zadań matematycznych. W projekcie odbędą się warsztaty o remontach, aranżacji i wizualizacji wnętrz poprowadzonych przez Panią Architekt, na które zaproszeni będą także rodzice. Uczniowie na komputerach i za pomocą tabletów graficznych stworzą swoje grupowe wizualizacje pomieszczeń, posługując się przydatna wiedzą matematyczną. Na przedostatnim spotkaniu uczniowie, podzieleni na grupy, dokonają stosownych obliczeń i pomiarów pomieszczeń w szkole, w celu zrobienia remontu. W ramach ćwiczeń praktycznych będą musieli obliczyć koszt wybranych materiałów (uczniowie wykonają plakat z cenami i wybranymi produktami) oraz obliczyć koszt pożyczki na remont. Projekt zakończy się „Rodzinnym Escape Roomem z Ludolfiną” ,projekcją filmu z przebiegu projektu wykonanego przez uczniów oraz poczęstunkiem dla wszystkich przybyłych uczestników.

Grupą docelową jest 22 uczniów z klas 7-8, którzy chcą poszerzyć lub uzupełnić swoje wiadomości z matematyki. Projekt jest skierowany zarówno do uczniów uzdolnionych jak i mających trudności z matematyką. Będzie wspaniałą okazją na przełamanie oporu i strachu przed matematyka oraz do poznania jej ciekawego zastosowania praktycznego.

Projekt mPotęga

Comments are closed.